Masz problem z kredytem frankowym? Musisz to przeczytać!
Kredyty frankowe to potoczna nazwa kredytów złotowych indeksowanych lub denominowanych do kursu franka szwajcarskiego. Jest to forma kredytu hipotecznego, która była popularna w Polsce i innych krajach Europy Środkowej w latach poprzedzających kryzys finansowy w 2008 roku.
Jak powszechnie już wiadomo, mimo powiązania tych kredytów z obcą walutą, czy w niektórych przypadkach nawet wyrażenia wprost w umowie kwoty kredytu w obcej walucie (kredyt denominowany), kredytobiorcy nie otrzymywali waluty franka szwajcarskiego, zaś wypłata i spłata kredytu następowała w złotych, przy czym do tych przeliczeń banki stosowały kurs z własnych tabel, a umowy nie regulowały sposobu jego ustalania.
Popularność kredytów we frankach
Kredyty te były bardzo popularne m.in. z uwagi na niższe oprocentowanie w stosunku do kredytów udzielanych w PLN poprzez odwołanie się do wskaźnika referencyjnego LIBOR (London Interbank Offered Rate). Kredyt ten był rekomendowany przez banki z uwagi na niższe raty.
Niestety, często banki nie wyjaśniały dostatecznie swoim klientom istotnych informacji na temat tego produktu, rzeczywistego ryzyka, jakie się wiązało z zawarciem tego rodzaju umowy, nie wyjaśniano, na czym polega mechanizm indeksacji (denominacji), mechanizm przeliczeń kwoty wypłaconego kredytu na saldo, rodzaju stosowanych kursów walut do tych przeliczeń, na czym polega spread, a sama umowa kredytowa zawierała postanowienia abuzywne, m.in. w zakresie postanowień regulujących przeliczanie kwoty wypłaconego kredytu w PLN na saldo w CHF oraz wysokość rat (z CHF na PLN). Zazwyczaj umowa wskazywała, iż przeliczenia te są dokonywane po kursie z tabeli banku bez regulowania, w jaki sposób ten kurs powstaje.
Pułapka dla frankowiczów
Mechanizm rozliczania tego typu kredytów od samego początku zakładał nierównowagę pomiędzy bankiem i kredytobiorcą.
Dzięki ochronie wynikającej z przepisów prawa, w tym m.in. tzw. dyrektywy konsumenckiej obecnie klienci banków, którzy posiadają w swoich umowach niedozwolone postanowienia, mogą kwestionować taką umowę żądając jej unieważnienia lub tzw. odfrankowienia, tj. uznania, iż kredyt jest kredytem złotowym oprocentowanym zgodnie z umową kredytową, ale bez powiązania z walutą. W naszej Kancelarii każdemu klientowi indywidualnie wyjaśniamy, jaka w danym przypadku jest najkorzystniejsza droga postępowania.
Wysoki kurs franka szwajcarskiego połączony obecnie z wysoką inflacją powoduje, iż wiele osób ma trudności w spłacie kredytu.
Co można zrobić z kredytem frankowym?
Jeśli masz problem ze swoim kredytem frankowym, masz dość wysokich rat, twój bank nie chce wyciągnąć pomocnej dłoni to dobrze trafiłeś!
W chwili obecnej prowadzimy sprawy przeciwko takim bankom jak:
- BPH (w tym także dawny GE Money Bank),
- BNP Paribas (w tym także dawny Fortis Bank, BGŻ),
- Deutsche Bank,
- Getin Noble Bank,
- ING Bank Śląski,
- mBank (w tym także dawny Multibank, BRE Bank),
- Bank Millennium,
- PKO BP (w tym także dawny Nordea Bank),
- Raiffeisen (w tym także dawny Polbank EFG),
- Santander (w tym także dawny Kredyt Bank, BZ WBK).
Możesz skorzystać z bezpłatnej analizy swojej umowy. Powiemy Ci czy Twoja umowa kwalifikuje się do unieważnienia lub odfrankowienia.
Kliknij poniższy przycisk bądź wypełnij formularz bezpośrednio w zakładce „Kontakt” a my BEZPŁATNIE przeanalizujemy twoją umowę kredytową i skontaktujemy się z Tobą.