Płatności zbliżeniowe szturmem podbiły świat finansów w ostatnich latach. Wygodne, szybkie i bezpieczne zrewolucjonizowały sposób, w jaki płacimy za codzienne zakupy.
Płatności zbliżeniowe — jak działają?
Początki technologii zbliżeniowej sięgają lat 60. XX wieku, kiedy to w Stanach Zjednoczonych opracowano system magnetycznego transferu danych zwany Mag-Stripe. Technologia ta nie zyskała jednak szerokiego zastosowania ze względu na ograniczenia w zakresie bezpieczeństwa i zasięgu.
W latach 90. w Japonii wprowadzono karty chipowe z technologią FeliCa. Karty te umożliwiały dokonywanie szybkich i bezdotykowych płatności w sklepach i na stacjach metra. Technologia ta szybko zyskała popularność w Azji, a pod koniec wieku dotarła również do Europy.
Przełom nastąpił kiedy to opracowano technologię RFID (Radio Frequency Identification). RFID wykorzystuje fale radiowe do przesyłania danych. Wystarczy, że przyłożymy kartę do czytnika, co prowadzi do przesłania sygnału skutkującego autoryzacją transakcji. Technologia ta okazała się znacznie bardziej wydajna i bezpieczna od Mag-Stripe, co doprowadziło do jej szybkiego rozwoju.
W Europie dominującą technologią płatności zbliżeniowych stała się technologia EMV (Europay, MasterCard, Visa). Pierwsze karty EMV z funkcją płatności zbliżeniowych wprowadzono w 2005 roku. Technologia ta szybko zyskała popularność, a w 2011 roku Europejski Bank Centralny zalecił wszystkim krajom Unii Europejskiej migrację na karty EMV.
Wraz z rozwojem smartfonów popularność zyskały również płatności mobilne. Polegają one na dokonywaniu płatności za pomocą smartfona, który wyposażony jest w odpowiednią aplikację i technologię NFC (Near Field Communication). Płatności mobilne stają się coraz bardziej popularne, a wiele osób rezygnuje z noszenia ze sobą tradycyjnych kart płatniczych i tym samym dokonywania płatności kartą.
W Polsce płatności bezgotówkowe zyskują coraz większą popularność. Jedną z najlepszych opcji dostępnych na rynku są płatności zbliżeniowe BLIK. Jest to polski system płatności mobilnych, który szturmem podbił rynek od czasu swojego debiutu w 2015 roku. Umożliwia on użytkownikom smartfonów dokonywanie szybkich, łatwych i bezpiecznych transakcji bez potrzeby używania kart płatniczych czy gotówki. Wystarczy, że po uruchomieniu aplikacji bankowej wybierze się opcję „BLIK” i wygeneruje kod BLIK. Kod to 6-cyfrowy numer, który jest ważny przez 2 minuty.
Zalety płatności zbliżeniowych
Płatności zbliżeniowe oferują wiele zalet w porównaniu z tradycyjnymi płatnościami gotówkowymi i kartami chipowymi:
Szybkość — płatności zbliżeniowe są znacznie szybsze niż płatności gotówkowe czy też tradycyjne płatności kartą. Wystarczy zbliżyć kartę do terminala płatniczego, a transakcja zostanie zrealizowana w ciągu kilku sekund.
Wygoda — płatności zbliżeniowe są niezwykle wygodne. Nie trzeba nosić ze sobą dużej ilości gotówki oraz płatności takie nie wymagają wkładania karty do terminala i potwierdzania transakcji kodem PIN.
Bezpieczeństwo — płatności zbliżeniowe są wysoce bezpieczne. Karty zbliżeniowe są wyposażone w chipy i technologie szyfrujące, które chronią dane przed kradzieżą.
- Uniwersalność — płatności zbliżeniowe telefonem, kartą są akceptowane w coraz większej liczbie sklepów czy w punktach usługowych.
Higiena — dokonywanie płatności zbliżeniowych jest bardziej higieniczne niż płatności gotówkowych. Nie trzeba dotykać brudnych banknotów i monet.
Wady płatności zbliżeniowych
Płatności zbliżeniowe, podobnie jak każda technologia, mają również pewne wady:
Ograniczenia kwotowe — w wielu krajach istnieją limity płatności zbliżeniowych co powoduje, że transakcje zbliżeniowe są ograniczone do określonej kwoty. Może to być kłopotliwe w przypadku dużych zakupów.
Bezpieczeństwo — chociaż płatności zbliżeniowe są bezpieczne, istnieje ryzyko kradzieży danych z karty, jeśli zostanie ona zgubiona lub skradziona.
Koszty — wystawcy kart mogą pobierać opłaty za korzystanie z płatności zbliżeniowych.
Dostępność — nie wszystkie terminale płatnicze obsługują płatności zbliżeniowe.
Jak płacić zbliżeniowo?
Aby zapłacić zbliżeniowo, potrzebujesz karty płatniczej, smartfona lub innego urządzenia mobilnego z chipem NFC.
- Karta płatnicza — upewnij się, że Twoja karta ma logo zbliżeniowe (symbol fali radiowej). Zbliż kartę do terminala płatniczego, aż usłyszysz sygnał dźwiękowy i zobaczysz potwierdzenie dokonania płatności na wyświetlaczu terminala. Nie musisz podawać kodu PIN ani w żaden inny sposób autoryzować takiej transakcji.
- Smartfon — zainstaluj aplikację płatności mobilnych, taką jak Google Pay, Apple Pay lub BLIK. Zapisz w aplikacji kartę, którą chcesz używać do płatności. Wystarczy, że na zakupach zbliżysz swój smartfon do terminala, a następnie zobaczysz potwierdzenie dokonanej transakcji na wyświetlaczu terminala.
- Urządzenie mobilne — sprawdź, czy Twoje urządzenie mobilne ma wbudowany chip NFC i jest skonfigurowane do płatności zbliżeniowych. Zbliż urządzenie do terminala płatniczego, aż usłyszysz sygnał dźwiękowy i zobaczysz potwierdzenie na wyświetlaczu terminala.
Przyszłość płatności zbliżeniowych
Płatności zbliżeniowe stają się coraz bardziej popularne i stanowią coraz większą część rynku płatności. W przyszłości możemy spodziewać się dalszego rozwoju tej technologii. Nowe rozwiązania, takie jak płatności biometryczne czy coraz popularniejsze płatności za pomocą smartwatchy, stają się powoli rzeczywistością. Płatności zbliżeniowe z pewnością będą odgrywać coraz ważniejszą rolę w naszym życiu. Są one wygodne, szybkie i bezpieczne, oferują wiele zalet w porównaniu z tradycyjnymi płatnościami gotówkowymi i kartami chipowymi. Chociaż istnieją pewne wady, płatności zbliżeniowe to zdecydowanie przyszłość świata finansów.
Jednak jak każdy inny sposób płatności bezgotówkowej również w ich przypadku może dojść do transakcji nieautoryzowanej, czyli takiej, na którą płatnik nie wyraził swojej zgody. Jednak w takiej sytuacji nic straconego, gdyż klientów banków chroni ustawa o usługach płatniczych i w momencie dojścia do transakcji nieautoryzowanej można dochodzić roszczeń od banków.
Jeśli miałeś do czynienia z transakcją nieautoryzowaną zachęcamy do skontaktowania się z nami. Nasza Kancelaria posiada odpowiednie doświadczenie oraz służy pomocą prawną, pomagając w odzyskaniu utraconych środków.
Zainteresował Cię ten temat?
Napisz lub zadzwoń: